
MotoradEngine Coolant Pipe
Part #: MOT-CH2084 $995.95
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Easy, one step fit and installation
- No special tools required
- Meets or exceeds all OEM standards
Engine Coolant Pipe
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Finish | Black |
| Gasket Material | Rubber |
| Inside Diameter | 0.86in |
| Length | 13.51in |
| Material | Plastic, Rubber |
| Mount Bracket Qty | 10 |
| Mounting Depth From Flange | 10 |
| Outlet Quantity | 3 |
| Outlet Tube Length | 10.00 in, 1.96 in, 2.62 in |
| Outside Diameter | 1.06in |
| Overflow Hose Incl. | 10.00 in, 1.96 in, 2.62 in |
| Seal Quantity | 2 |
| Seal Type | O-Ring |
| Shape | Tube with housing |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2021 - 2023 | Mercedes-Benz S500 | AWD |
| 2020 - 2023 | Mercedes-Benz GLS450 | AWD |
| 2021 - 2024 | Mercedes-Benz GLE53 AMG | AWD |
| 2020 - 2023 | Mercedes-Benz GLE450 | AWD |
| 2019 - 2023 | Mercedes-Benz E53 AMG | AWD |
| 2021 - 2023 | Mercedes-Benz E450 | AWD, RWD |
| 2019 - 2021 | Mercedes-Benz CLS53 AMG | AWD |
| 2019 - 2023 | Mercedes-Benz CLS450 | AWD, RWD |
| 2019 - 2023 | Mercedes-Benz AMG GT 53 | AWD |
| 2021 - 2023 | Mercedes-Benz AMG GT 43 | AWD |