
MotoradEngine Coolant Reservoir Cap
Part #: MOT-T140 $45.59
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Maintains proper cooling system pressure
- Easy installation and removal
- Meets all OEM specifications
- 100% tested to ensure proper pressure and longevity
Engine Coolant Reservoir Cap; Standard
| Name | Specs |
|---|---|
| Attachment Type | Threaded |
| Cap Depth | 1.04 in |
| Color | Black |
| Diameter | 1.96in |
| Indicator Markings | Yes |
| Material | Plastic, Rubber |
| Overall Height | 1.16 in |
| Pressurized | Yes |
| Shape | Round |
| Type | Standard |
| Vented | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2006 - 2008 | Lexus RX400h | FWD, AWD |
| 2010 - 2010 | Lexus HS250h | FWD |
| 2012 - 2014 | Toyota RAV4 | FWD, AWD, 4WD |
| 2001 - 2009 | Toyota Prius | FWD |
| 2006 - 2010 | Toyota Highlander | FWD, AWD |