
MotoradEngine Coolant Reservoir Cap
Part #: MOT-T122 $4.00
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Maintains proper cooling system pressure
- Easy installation and removal
- 100% tested to ensure proper pressure and longevity
- Meets all OEM specifications
Engine Coolant Reservoir Cap; Standard
| Name | Specs |
|---|---|
| Attachment Type | Push Fit |
| Cap Depth | 0.24 in |
| Color | Black |
| Diameter | 1.65in |
| Indicator Markings | Yes |
| Material | Plastic |
| Overall Height | 0.50 in |
| Shape | Round |
| Vented | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2004 - 2006 | Lexus RX330 | FWD, AWD |
| 2022 - 2023 | Lexus NX450h+ | AWD |
| 2022 - 2023 | Lexus NX350h | AWD |
| 2022 - 2023 | Lexus NX350 | AWD |
| 2022 - 2023 | Lexus NX250 | FWD, AWD |
| 2004 - 2006 | Scion xB | FWD |
| 2004 - 2006 | Scion xA | FWD |
| 2021 - 2023 | Toyota Venza | AWD |
| 2021 - 2023 | Toyota RAV4 Prime | AWD |
| 2019 - 2023 | Toyota RAV4 | FWD, AWD |
| 2012 - 2019 | Toyota Prius C | FWD |
| 2003 - 2003 | Toyota Matrix | FWD, AWD |
| 2000 - 2005 | Toyota Echo | FWD |
| 2023 - 2023 | Toyota Crown | AWD |
| 2003 - 2003 | Toyota Corolla | FWD |