
MotoradEngine Coolant Reservoir Cap
Part #: MOT-T120 $18.99
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Maintains proper cooling system pressure
- Easy installation and removal
- 100% tested to ensure proper pressure and longevity
- Meets all OEM specifications
Engine Coolant Reservoir Cap; Standard
| Name | Specs |
|---|---|
| Attachment Type | Push Fit |
| Cap Depth | 0.13 in |
| Color | Black |
| Diameter | 1.66in |
| Indicator Markings | Yes |
| Material | Plastic, Rubber |
| Overall Height | 6.38 in |
| Shape | Round |
| Vented | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2016 - 2018 | Lexus ES350 | FWD |
| 2012 - 2017 | Toyota Camry | FWD |
| 2013 - 2018 | Toyota Avalon | FWD |