
MotoradEngine Coolant Reservoir Cap
Part #: MOT-T118 $8.03
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Maintains proper cooling system pressure
- Easy installation and removal
- 100% tested to ensure proper pressure and longevity
- Meets all OEM specifications
Engine Coolant Reservoir Cap; Standard
| Name | Specs |
|---|---|
| Attachment Type | Push Fit |
| Cap Depth | 0.40 in |
| Color | Black |
| Diameter | 1.65in |
| Indicator Markings | Black |
| Material | Plastic, Rubber |
| Overall Height | 0.51 in |
| Shape | Round |
| Vented | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2023 - 2023 | Lexus RX500h | AWD |
| 2023 - 2023 | Lexus RX350h | AWD |
| 2023 - 2023 | Lexus RX350 | FWD, AWD |
| 2023 - 2023 | Lexus NX350 | AWD |
| 2021 - 2023 | Toyota Sienna | FWD, AWD |
| 2019 - 2023 | Toyota RAV4 | FWD, AWD |
| 2020 - 2023 | Toyota Highlander | FWD, AWD |