
MotoradEngine Coolant Reservoir Cap
Part #: MOT-T115 $19.97
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Maintains proper cooling system pressure
- Easy installation and removal
- 100% tested to ensure proper pressure and longevity
- Meets all OEM specifications
Engine Coolant Reservoir Cap; Standard
| Name | Specs |
|---|---|
| Attachment Type | Threaded |
| Cap Depth | 1.92 in |
| Color | Black |
| Diameter | 2.56in |
| Indicator Markings | Yellow |
| Material | Plastic, Rubber |
| Overall Height | 1.99 in |
| Shape | Round |
| Vented | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2019 - 2019 | Chevrolet Silverado 5500 HD | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2019 - 2019 | Chevrolet Silverado 4500 HD | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2017 - 2019 | Chevrolet Silverado 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2017 - 2019 | Chevrolet Silverado 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2017 - 2019 | GMC Sierra 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2017 - 2019 | GMC Sierra 2500 HD | RWD, 4WD |