
MotoradEngine Coolant Reservoir Cap
Part #: MOT-T114 $34.02
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Maintains proper cooling system pressure
- Easy installation and removal
- 100% tested to ensure proper pressure and longevity
- Meets all OEM specifications
Engine Coolant Reservoir Cap; Standard
| Name | Specs |
|---|---|
| Attachment Type | Threaded |
| Cap Depth | 1.02 in |
| Color | Black |
| Diameter | 2.37in |
| Indicator Markings | Yes |
| Material | Plastic, Rubber |
| Overall Height | 1.19 in |
| Shape | Round |
| Vented | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2024 - 2024 | Alfa Romeo Tonale | AWD |
| 2017 - 2024 | Chrysler Pacifica | FWD |
| 2024 - 2024 | Dodge Hornet | AWD |
| 2024 - 2024 | Dodge Charger Daytona | AWD |
| 2024 - 2024 | Fiat 500E | FWD |
| 2018 - 2021 | Jeep Wrangler | 4WD |
| 2023 - 2024 | Jeep Wagoneer L | AWD, RWD, 4WD |
| 2023 - 2024 | Jeep Wagoneer | RWD, 4WD |
| 2023 - 2024 | Jeep Grand Wagoneer L | AWD, 4WD |
| 2023 - 2024 | Jeep Grand Wagoneer | 4WD |
| 2022 - 2024 | Jeep Grand Cherokee | 4WD |
| 2019 - 2024 | Ram 1500 | AWD, RWD, 4WD |