
MotoradEngine Coolant Reservoir Cap
Part #: MOT-T113 $37.49
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Maintains proper cooling system pressure
- Easy installation and removal
- 100% tested to ensure proper pressure and longevity
- Meets all OEM specifications
Engine Coolant Reservoir Cap; Standard
| Name | Specs |
|---|---|
| Attachment Type | Threaded |
| Cap Depth | 0.61 in |
| Color | Black |
| Diameter | 3.28in |
| Indicator Markings | Yes |
| Material | Plastic, Rubber, Metal |
| Overall Height | 1.00 in |
| Shape | Round |
| Vented | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2015 - 2019 | Ford F-550 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2015 - 2019 | Ford F-450 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2015 - 2019 | Ford F-350 Super Duty | RWD, 4WD |
| 2015 - 2019 | Ford F-250 Super Duty | RWD, 4WD |