
BoschEngine Cooling Fan Motor
Part #: BOS-0580000044 $654.34
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Engine Cooling Fan Motor
| Name | Specs |
|---|---|
| Blade Material | Polymer |
| Blade Quantity | 5 |
| Blade Type | Radial |
| Connector Gender | Female |
| Connector Quantity | 1 |
| Fan Clutch Mounted | No |
| Fan Quantity | 2 |
| Fan Rotation | Clockwise (Right) |
| Hardwired Or Plug-In | Plug-In |
| Hub Bolt Hole Diameter | 0 mm |
| Motor Diameter | 0 mm |
| Motor Included | Yes |
| Mounting Hardware Included | No |
| New Or Reman | New |
| Original Equipment Replacement | Yes |
| Rotation | Clockwise (Right) |
| Shaft Diameter | 0 mm |
| Shaft Length | 0 mm |
| Shroud Color | Black |
| Shroud Included | No |
| Shroud Material | Polymer |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 2 |
| Terminal Type | Blade /Blade |
| Voltage | 12 V |
| Wire Quantity | 2 |
| Wiring Harness Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2010 - 2011 | Mercedes-Benz E63 AMG | RWD |
| 2008 - 2014 | Mercedes-Benz C63 AMG | RWD |