
GatesSerpentine Belt
Part #: GAT-K080803 $57.87
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Import or domestic, car or truck, every vehicle can depend on the superior quality of Gates precision-fit Micro-V belts. With advanced technology that matches the OE size, construction and materials, Gates Micro-V ensures optimal vehicle performance.
Serpentine Belt; Premium OE Micro-V Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Cord Material | Polyester |
| Cross Section Designation | K |
| Effective Length | 80.35in |
| Grade Type | OE Performance |
| Material | EPDM |
| Outside Circumference | 80.875in/2054mm |
| Rib Quantity | 8 |
| Top Width | 1.087in |
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Standard) |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2007 | International 7700 | 6 X 4 |