
GatesSerpentine Belt
Part #: GAT-K070810RPM $127.88
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
The only belt in the industry specifically designed for high-output and forced induction engines. Specially engineered to deliver maximum boost and performance, these belts feature the most advanced technology.
Serpentine Belt; Racing Micro-V High Performance V-Ribbed Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Cord Material | Aramid |
| Cross Section Designation | K |
| Effective Length | 2058mm |
| Grade Type | Built for Performance |
| Material | EPDM |
| Outside Circumference | 81.625in/2073mm |
| Rib Quantity | 7 |
| Top Width | .947in |
| Type | High Performance Automotive V-Ribbed Belt |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1997 - 2002 | Dodge Viper | RWD |
| 2006 - 2010 | Honda Civic | FWD |
| 2009 - 2010 | Infiniti M35 | AWD, RWD |
| 2007 - 2008 | Infiniti G35 | AWD, RWD |
| 2009 - 2012 | Infiniti FX35 | AWD, RWD |
| 2008 - 2012 | Infiniti EX35 | AWD, RWD |
| 2007 - 2009 | Nissan 350Z | RWD |