
GatesSerpentine Belt
Part #: GAT-K061054RPM $109.02
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
The only belt in the industry specifically designed for high-output and forced induction engines. Specially engineered to deliver maximum boost and performance, these belts feature the most advanced technology.
Serpentine Belt; Racing Micro-V High Performance V-Ribbed Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Cord Material | Aramid |
| Cross Section Designation | K |
| Effective Length | 105.43in |
| Grade Type | Built for Performance |
| Material | EPDM |
| Outside Circumference | 106in/2692mm |
| Rib Quantity | 6 |
| Top Width | .807in |
| Type | High Performance Automotive V-Ribbed Belt |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2001 - 2003 | Audi S8 | AWD |
| 2002 - 2003 | Audi S6 | AWD |
| 2003 - 2003 | Audi RS6 | AWD |
| 2003 - 2004 | Audi Allroad Quattro | AWD |
| 1997 - 1999 | Audi A8 Quattro | AWD |
| 1997 - 1999 | Audi A8 | FWD |
| 2010 - 2014 | Ford F-150 | AWD, RWD, 4WD |