
GatesSerpentine Belt
Part #: GAT-K061031RPM $96.41
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
The only belt in the industry specifically designed for high-output and forced induction engines. Specially engineered to deliver maximum boost and performance, these belts feature the most advanced technology.
Serpentine Belt; Racing Micro-V High Performance V-Ribbed Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Cord Material | Aramid |
| Cross Section Designation | K |
| Effective Length | 2619mm |
| Grade Type | Built for Performance |
| Material | EPDM |
| Outside Circumference | 103.67in/2633mm |
| Rib Quantity | 6 |
| Top Width | 20mm |
| Type | High Performance Automotive V-Ribbed Belt |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1987 - 1987 | Buick Riviera | FWD |
| 1986 - 1987 | Buick LeSabre | FWD |
| 1986 - 1987 | Buick Electra | FWD |
| 1986 - 1988 | Buick Century | FWD |
| 1982 - 1982 | Chevrolet Monte Carlo | RWD |
| 1982 - 1982 | Chevrolet Malibu | RWD |
| 2001 - 2002 | Chevrolet C3500HD | 4 X 2 |
| 1996 - 1997 | Ford Windstar | FWD |
| 2004 - 2004 | Ford F-150 Heritage | RWD, 4WD |
| 1997 - 2008 | Ford F-150 | AWD, RWD, 4WD |
| 2007 - 2008 | Ford Expedition | RWD, 4WD |
| 2001 - 2002 | GMC C3500HD | 4 X 2 |
| 2007 - 2009 | Lincoln Navigator | RWD, 4WD |
| 2007 - 2008 | Lincoln Mark LT | RWD, 4WD |
| 1987 - 1987 | Oldsmobile Toronado | FWD |
| 1987 - 1987 | Oldsmobile Delta 88 | FWD |
| 1982 - 1982 | Oldsmobile Cutlass Supreme | RWD |
| 1982 - 1982 | Oldsmobile Cutlass Calais | RWD |
| 1987 - 1987 | Oldsmobile 98 | FWD |
| 1987 - 1987 | Pontiac Bonneville | FWD |
| 1994 - 1994 | Saab 900 | FWD |
| 1999 - 2009 | Saab 9-5 | FWD |