
GatesSerpentine Belt
Part #: GAT-K060785 $29.21
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Import or domestic, car or truck, every vehicle can depend on the superior quality of Gates precision-fit Micro-V belts. With advanced technology that matches the OE size, construction and materials, Gates Micro-V ensures optimal vehicle performance.
Serpentine Belt; Premium OE Micro-V Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Cord Material | Polyester |
| Cross Section Designation | K |
| Effective Length | 78.47in |
| Grade Type | OE Performance |
| Material | EPDM |
| Outside Circumference | 79.034in/2007mm |
| Rib Quantity | 6 |
| Top Width | .807in |
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Standard) |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2010 | BMW X5 | AWD |
| 2007 - 2010 | BMW X3 | AWD |
| 2006 - 2007 | BMW 530xi | AWD |
| 2006 - 2007 | BMW 530i | RWD |
| 2008 - 2008 | BMW 528xi | AWD |
| 2009 - 2010 | BMW 528i xDrive | AWD |
| 2008 - 2010 | BMW 528i | RWD |
| 2006 - 2007 | BMW 525xi | AWD |
| 2006 - 2007 | BMW 525i | RWD |
| 2006 - 2006 | BMW 330xi | AWD |
| 2006 - 2006 | BMW 330i | RWD |
| 2007 - 2008 | BMW 328xi | AWD |
| 2009 - 2013 | BMW 328i xDrive | AWD |
| 2007 - 2013 | BMW 328i | RWD |
| 2006 - 2006 | BMW 325xi | AWD |
| 2006 - 2006 | BMW 325i | RWD |
| 2008 - 2013 | BMW 128i | RWD |
| 2015 - 2019 | Cadillac CTS | RWD |
| 2022 - 2024 | Cadillac CT4 | RWD |
| 2016 - 2019 | Cadillac ATS | RWD |
| 2020 - 2024 | Chevrolet Silverado 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2020 - 2024 | Chevrolet Silverado 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2021 - 2023 | Chevrolet Express 4500 | 4 X 2 |
| 2018 - 2023 | Chevrolet Express 3500 | RWD |
| 2018 - 2023 | Chevrolet Express 2500 | RWD |
| 2020 - 2023 | Ford Police Interceptor Utility | AWD |
| 1983 - 1984 | Ford Mustang | RWD |
| 1982 - 1983 | Ford F-100 | RWD |
| 2020 - 2023 | Ford Explorer | AWD, RWD |
| 2020 - 2024 | GMC Sierra 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2020 - 2024 | GMC Sierra 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2021 - 2024 | GMC Savana 4500 | 4 X 2 |
| 2018 - 2024 | GMC Savana 3500 | RWD |
| 2018 - 2024 | GMC Savana 2500 | RWD |
| 1987 - 1987 | Jeep Wrangler | 4WD |
| 2020 - 2023 | Lincoln Aviator | AWD, RWD |
| 1983 - 1983 | Mercury Marquis | RWD |
| 1983 - 1984 | Mercury Capri | RWD |
| 2004 - 2006 | Pontiac GTO | RWD |
| 2002 - 2003 | Saturn Vue | FWD, AWD |