
GatesSerpentine Belt
Part #: GAT-K060465 $22.37
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Import or domestic, car or truck, every vehicle can depend on the superior quality of Gates precision-fit Micro-V belts. With advanced technology that matches the OE size, construction and materials, Gates Micro-V ensures optimal vehicle performance.
Serpentine Belt; Premium OE Micro-V Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Cord Material | Polyester |
| Cross Section Designation | K |
| Effective Length | 46.48in |
| Grade Type | OE Performance |
| Material | EPDM |
| Outside Circumference | 47in/1195mm |
| Rib Quantity | 6 |
| Top Width | .807in |
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Standard) |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2018 - 2019 | Audi SQ5 | AWD |
| 2018 - 2024 | Audi S5 Sportback | AWD |
| 2018 - 2024 | Audi S5 | AWD |
| 2018 - 2023 | Audi S4 | AWD |
| 2019 - 2023 | Audi RS5 Sportback | AWD |
| 2018 - 2023 | Audi RS5 | AWD |
| 2021 - 2024 | BMW X4 | AWD |
| 2021 - 2023 | BMW M4 | AWD, RWD |
| 2021 - 2023 | BMW M3 | AWD, RWD |
| 2023 - 2024 | BMW M2 | RWD |
| 1996 - 1997 | BMW 850Ci | RWD |
| 1994 - 2000 | BMW 750iL | RWD |
| 2005 - 2011 | Cadillac STS | AWD, RWD |
| 2004 - 2009 | Cadillac SRX | AWD, RWD |
| 2019 - 2021 | Fiat 500X | AWD |
| 1988 - 1988 | Ford Thunderbird | RWD |
| 2001 - 2003 | Infiniti QX4 | RWD, 4WD |
| 2006 - 2008 | Infiniti M35 | AWD, RWD |
| 2003 - 2007 | Infiniti G35 | AWD, RWD |
| 2003 - 2007 | Infiniti FX35 | AWD, RWD |
| 1988 - 1988 | Mercury Cougar | RWD |
| 2001 - 2004 | Nissan Pathfinder | RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | Nissan 350Z | RWD |
| 2017 - 2023 | Porsche Panamera | AWD, RWD |
| 2019 - 2024 | Porsche Macan | AWD |
| 2019 - 2024 | Porsche Cayenne | AWD |
| 2017 - 2022 | Volvo XC90 | FWD, AWD |
| 2015 - 2016 | Volvo XC70 | FWD, AWD |
| 2015 - 2021 | Volvo XC60 | FWD, AWD |
| 2019 - 2022 | Volvo XC40 | FWD, AWD |
| 2018 - 2019 | Volvo V90 Cross Country | AWD |
| 2018 - 2021 | Volvo V90 | FWD |
| 2017 - 2022 | Volvo V60 Cross Country | AWD |
| 2015 - 2021 | Volvo V60 | FWD, AWD |
| 2018 - 2019 | Volvo S90 | FWD, AWD |
| 2015 - 2016 | Volvo S80 | FWD |
| 2017 - 2018 | Volvo S60 Cross Country | AWD |
| 2015 - 2021 | Volvo S60 | FWD, AWD |