
GatesSerpentine Belt
Part #: GAT-K060452 $26.15
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Import or domestic, car or truck, every vehicle can depend on the superior quality of Gates precision-fit Micro-V belts. With advanced technology that matches the OE size, construction and materials, Gates Micro-V ensures optimal vehicle performance.
Serpentine Belt; Premium OE Micro-V Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Cord Material | Polyester |
| Cross Section Designation | K |
| Effective Length | 1150mm |
| Grade Type | OE Performance |
| Material | EPDM |
| Outside Circumference | 45.87in/1165mm |
| Rib Quantity | 6 |
| Top Width | .84in |
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Standard) |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2021 - 2022 | Ford Escape | FWD, AWD |
| 2021 - 2024 | Ford Bronco Sport | AWD |
| 2022 - 2022 | Lexus NX350h | AWD |
| 2022 - 2023 | Lexus NX250 | FWD, AWD |
| 2021 - 2023 | Lexus ES250 | AWD |
| 2019 - 2024 | Toyota RAV4 | FWD, AWD |
| 2018 - 2024 | Toyota Camry | FWD, AWD |
| 2021 - 2021 | Toyota Avalon | FWD, AWD |