
GatesSerpentine Belt
Part #: GAT-K050400 $22.77
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Import or domestic, car or truck, every vehicle can depend on the superior quality of Gates precision-fit Micro-V belts. With advanced technology that matches the OE size, construction and materials, Gates Micro-V ensures optimal vehicle performance.
Serpentine Belt; Premium OE Micro-V Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Cord Material | Polyester |
| Cross Section Designation | K |
| Effective Length | 1016mm |
| Grade Type | OE Performance |
| Material | EPDM |
| Outside Circumference | 40.625in/1032mm |
| Rib Quantity | 5 |
| Top Width | .667in |
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Standard) |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2006 - 2010 | Chevrolet HHR | FWD |
| 2005 - 2010 | Chevrolet Cobalt | FWD |
| 2002 - 2005 | Chevrolet Cavalier | FWD |
| 1995 - 1999 | Dodge Avenger | FWD |
| 1995 - 1998 | Eagle Talon | FWD |
| 1989 - 1997 | Ford Probe | FWD |
| 1984 - 1988 | Ford EXP | FWD |
| 1984 - 1989 | Ford Escort | FWD |
| 1981 - 1982 | GMC Astro | 6 X 4 |
| 1990 - 1991 | Honda Prelude | FWD |
| 1988 - 1997 | Mazda MX-6 | FWD |
| 1992 - 1994 | Mazda MX-3 | FWD |
| 1995 - 1998 | Mazda Millenia | FWD |
| 1986 - 1997 | Mazda 626 | FWD |
| 1984 - 1987 | Mercury Lynx | FWD |
| 1995 - 1996 | Mitsubishi Eclipse | FWD |
| 2002 - 2005 | Pontiac Sunfire | FWD |
| 2007 - 2007 | Pontiac G5 | FWD |
| 1983 - 1983 | Porsche 944 | RWD |
| 2002 - 2007 | Saturn Vue | FWD, AWD |
| 2003 - 2005 | Saturn Ion | FWD |
| 1989 - 1989 | Toyota MR2 | RWD |
| 1986 - 1993 | Toyota Celica | FWD, AWD |
| 1983 - 1991 | Toyota Camry | FWD, 4WD |