
GatesSerpentine Belt
Part #: GAT-K050360 $26.20
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Import or domestic, car or truck, every vehicle can depend on the superior quality of Gates precision-fit Micro-V belts. With advanced technology that matches the OE size, construction and materials, Gates Micro-V ensures optimal vehicle performance.
Serpentine Belt; Premium OE Micro-V Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Cord Material | Polyester |
| Cross Section Designation | K |
| Effective Length | 918mm |
| Grade Type | OE Performance |
| Material | EPDM |
| Outside Circumference | 36.75in/932mm |
| Rib Quantity | 5 |
| Top Width | .667in |
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Standard) |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1992 - 1994 | Acura Vigor | FWD |
| 1988 - 1988 | Chevrolet Nova | FWD |
| 1985 - 1997 | Ford LTS9000 | 6 X 4 |
| 1992 - 1997 | Ford LTLS9000 | 6 X 4 |
| 1992 - 1997 | Ford LTLA9000 | 6 X 4 |
| 1986 - 1995 | Ford LTL9000 | 6 X 4 |
| 1988 - 1997 | Ford LTA9000 | 6 X 4 |
| 1984 - 1997 | Ford LT9000 | 6 X 4 |
| 1990 - 1997 | Ford LS9000 | 4 X 2 |
| 1984 - 1997 | Ford LNT9000 | 6 X 4 |
| 1984 - 1997 | Ford LN9000 | 4 X 2 |
| 1992 - 1997 | Ford LLA9000 | 4 X 2 |
| 1990 - 1992 | Ford LL9000 | 4 X 2 |
| 1988 - 1997 | Ford LA9000 | 4 X 2 |
| 1985 - 1997 | Ford L9000 | 4 X 2 |
| 1984 - 1987 | Ford EXP | FWD |
| 1984 - 1987 | Ford Escort | FWD |
| 1988 - 1991 | Ford CLT9000 | 6 X 4 |
| 1988 - 1991 | Ford CL9000 | 4 X 2 |
| 1981 - 1981 | Freightliner FLT086 | 6 X 4 |
| 1984 - 1987 | Mercury Lynx | FWD |
| 1988 - 1989 | Pontiac LeMans | FWD |
| 1999 - 2000 | Sterling Truck LT9522 | 6 X 4 |
| 1999 - 2002 | Sterling Truck LT9513 | 6 X 4 |
| 1999 - 2000 | Sterling Truck LT9511 | 6 X 4 |
| 1999 - 2000 | Sterling Truck LT9501 | 6 X 4 |
| 1999 - 2003 | Sterling Truck LT9500 | 6 X 4, 8 X 4, 8 X 6, 12 X 4, 10 X 4 |
| 2001 - 2001 | Sterling Truck LT7500 | 6 X 4, 6 X 2, 8 X 4 |
| 1999 - 2000 | Sterling Truck L9513 | 4 X 2 |
| 1999 - 1999 | Sterling Truck L9511 | 4 X 2 |
| 1999 - 2000 | Sterling Truck L9501 | 4 X 2 |
| 1999 - 2003 | Sterling Truck L9500 | 4 X 2 |
| 1999 - 2000 | Sterling Truck AT9522 | 6 X 4 |
| 1999 - 2000 | Sterling Truck AT9513 | 6 X 4 |
| 1999 - 2003 | Sterling Truck AT9500 | 6 X 4, 6 X 6, 6 X 2, 8 X 4 |
| 1999 - 2000 | Sterling Truck A9513 | 4 X 2 |
| 1999 - 2003 | Sterling Truck A9500 | 4 X 2 |
| 1989 - 1990 | Toyota Tercel | FWD |
| 1985 - 1991 | Toyota Corolla | FWD, AWD, RWD |