
GatesSerpentine Belt
Part #: GAT-K040398 $17.90
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Import or domestic, car or truck, every vehicle can depend on the superior quality of Gates precision-fit Micro-V belts. With advanced technology that matches the OE size, construction and materials, Gates Micro-V ensures optimal vehicle performance.
Serpentine Belt; Premium OE Micro-V Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Cord Material | Polyester |
| Cross Section Designation | K |
| Effective Length | 39.87in |
| Grade Type | OE Performance |
| Material | EPDM |
| Outside Circumference | 40.44in/1027mm |
| Rib Quantity | 4 |
| Top Width | .56in |
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Standard) |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2001 - 2006 | Chevrolet Suburban 2500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 3500 Classic | RWD, 4WD |
| 2001 - 2006 | Chevrolet Silverado 3500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 2500 HD Classic | RWD, 4WD |
| 2001 - 2006 | Chevrolet Silverado 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2002 - 2006 | Chevrolet Avalanche 2500 | RWD, 4WD |
| 2001 - 2006 | GMC Yukon XL 2500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | GMC Sierra 3500 Classic | RWD, 4WD |
| 2001 - 2006 | GMC Sierra 3500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | GMC Sierra 2500 HD Classic | RWD, 4WD |
| 2001 - 2006 | GMC Sierra 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2001 - 2005 | Honda Civic | FWD |
| 1990 - 1996 | Nissan 300ZX | RWD |