
DaycoSerpentine Belt
Part #: DAY-5060715 $44.84
Login for personalized shopping
Description & Specs
Serpentine Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Cross Section | K-Section |
| Effective Length | 71.50in/1816.10mm |
| Material | EPDM, Aramid Reinforced |
| Max Operating Temp | 100c/212f |
| Min Operating Temp | -42.7c/-45f |
| Outside Circumference | 1832.87mm |
| Rib Depth | Standard |
| Rib Profile | Straight Rib |
| Rib Quantity | 6 |
| Standards | SAE J1459, SAE J2432 |
| Top Width | .82in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2015 - 2020 | Cadillac Escalade ESV | RWD, 4WD |
| 2015 - 2020 | Cadillac Escalade | RWD, 4WD |
| 2015 - 2020 | Chevrolet Tahoe | RWD, 4WD |
| 2015 - 2020 | Chevrolet Suburban | RWD, 4WD |
| 2014 - 2018 | Chevrolet Silverado 1500 | RWD, 4WD |
| 2009 - 2011 | Ford Ranger | RWD, 4WD |
| 1995 - 2000 | Ford Contour | FWD |
| 2015 - 2020 | GMC Yukon XL | RWD, 4WD |
| 2015 - 2020 | GMC Yukon | RWD, 4WD |
| 2019 - 2019 | GMC Sierra 1500 Limited | RWD, 4WD |
| 2014 - 2018 | GMC Sierra 1500 | RWD, 4WD |
| 1991 - 1993 | Jeep Wrangler | 4WD |
| 1993 - 1993 | Jeep Grand Cherokee | RWD, 4WD |
| 1991 - 1992 | Jeep Comanche | RWD, 4WD |
| 1991 - 1993 | Jeep Cherokee | RWD, 4WD |
| 2012 - 2015 | Kenworth W900 | 6 X 4 |
| 2003 - 2007 | Mack MR | 6 X 4, 4 X 2 |
| 2005 - 2007 | Mack LE | 6 X 4, 4 X 2 |
| 2009 - 2009 | Mazda B4000 | 4WD |
| 1995 - 2000 | Mercury Mystique | FWD |
| 1999 - 2000 | Mercury Cougar | FWD |
| 2003 - 2003 | Peterbilt 387 | 6 X 4, 4 X 2 |