
DaycoSerpentine Belt
Part #: DAY-5040345 $33.99
Login for personalized shopping
Description & Specs
Serpentine Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Cross Section | K-Section |
| Effective Length | 34.50in/876.30mm |
| Material | EPDM, Aramid Reinforced |
| Max Operating Temp | 100c/212f |
| Min Operating Temp | -42.7c/-45f |
| Outside Circumference | 893.07mm |
| Rib Depth | Standard |
| Rib Profile | Straight Rib |
| Rib Quantity | 4 |
| Standards | SAE J1459, SAE J2432 |
| Top Width | .54in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2001 - 2010 | Chrysler PT Cruiser | FWD |
| 2003 - 2005 | Dodge Neon | FWD |
| 1991 - 1991 | Dodge Colt | FWD |
| 1994 - 1997 | Ford Aspire | FWD |
| 1997 - 2008 | Hyundai Tiburon | FWD |
| 1996 - 2006 | Hyundai Elantra | FWD |
| 1996 - 1997 | Hyundai Accent | FWD |
| 2002 - 2002 | Kia Sportage | RWD, 4WD |
| 1994 - 1996 | Lexus ES300 | FWD |
| 1986 - 1989 | Mazda 323 | FWD, AWD |
| 1988 - 1989 | Mercury Tracer | FWD |
| 1991 - 1994 | Mercury Capri | FWD |
| 1991 - 1995 | Toyota MR2 | RWD |
| 1994 - 1994 | Toyota Camry | FWD |