
DaycoSerpentine Belt
Part #: DAY-5030195 $20.90
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Serpentine Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Cross Section | K-Section |
| Effective Length | 19.50in/495.30mm |
| Material | EPDM, Aramid Reinforced |
| Max Operating Temp | 100c/212f |
| Min Operating Temp | -42.7c/-45f |
| Outside Circumference | 512.07mm |
| Rib Depth | Standard |
| Rib Profile | Straight Rib |
| Rib Quantity | 3 |
| Standards | SAE J1459, SAE J2432 |
| Top Width | .40in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1999 - 2003 | Chevrolet Tracker | RWD, 4WD |
| 1999 - 2003 | Suzuki Vitara | RWD, 4WD |
| 1996 - 1998 | Suzuki Sidekick | RWD, 4WD |