
GatesAccessory Drive Belt
Part #: GAT-5725 $28.88
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Gates has coverage for rare and specialized applications.
Accessory Drive Belt; Special Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Angle | 36 |
| Application Method | Medium/Heavy Trucks |
| Belt Material | EPDM |
| Cord Material | Polyester |
| Cross Section Designation | HC47 |
| Effective Length | 48in |
| Notched | No |
| Outside Circumference | 48.5in/1232mm |
| Top Width | 11mm |
| Type | Laminated Raw Edge V-Belt |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1989 - 1991 | Chevrolet V3500 | 4WD |
| 1987 - 1988 | Chevrolet V30 | 4WD |
| 1989 - 1991 | Chevrolet V2500 Suburban | 4WD |
| 1987 - 1988 | Chevrolet V20 Suburban | 4WD |
| 1987 - 1987 | Chevrolet V20 | 4WD |
| 1989 - 1991 | Chevrolet V1500 Suburban | 4WD |
| 1987 - 1988 | Chevrolet V10 Suburban | 4WD |
| 1987 - 1987 | Chevrolet V10 | 4WD |
| 1989 - 1991 | Chevrolet R3500 | RWD |
| 1987 - 1988 | Chevrolet R30 | RWD |
| 1989 - 1991 | Chevrolet R2500 Suburban | RWD |
| 1989 - 1989 | Chevrolet R2500 | RWD |
| 1987 - 1988 | Chevrolet R20 Suburban | RWD |
| 1987 - 1988 | Chevrolet R20 | RWD |
| 1989 - 1991 | Chevrolet R1500 Suburban | RWD |
| 1987 - 1988 | Chevrolet R10 Suburban | RWD |
| 1987 - 1987 | Chevrolet R10 | RWD |
| 1984 - 1993 | Chevrolet P30 | RWD |
| 1984 - 1989 | Chevrolet P20 | RWD |
| 1982 - 1986 | Chevrolet K5 Blazer | RWD, 4WD |
| 1982 - 1986 | Chevrolet K30 | 4WD |
| 1982 - 1986 | Chevrolet K20 Suburban | 4WD |
| 1982 - 1986 | Chevrolet K20 | 4WD |
| 1982 - 1986 | Chevrolet K10 Suburban | 4WD |
| 1982 - 1986 | Chevrolet K10 | 4WD |
| 1983 - 1985 | Chevrolet G30 | RWD |
| 1983 - 1985 | Chevrolet G20 | RWD |
| 1982 - 1986 | Chevrolet C30 | RWD |
| 1982 - 1986 | Chevrolet C20 Suburban | RWD |
| 1982 - 1986 | Chevrolet C20 | RWD |
| 1982 - 1986 | Chevrolet C10 Suburban | RWD |
| 1982 - 1986 | Chevrolet C10 | RWD |
| 1987 - 1991 | Chevrolet Blazer | 4WD |
| 1987 - 1991 | GMC V3500 | 4WD |
| 1987 - 1991 | GMC V2500 Suburban | 4WD |
| 1987 - 1987 | GMC V2500 | 4WD |
| 1987 - 1991 | GMC V1500 Suburban | 4WD |
| 1987 - 1987 | GMC V1500 | 4WD |
| 1987 - 1991 | GMC R3500 | RWD |
| 1987 - 1991 | GMC R2500 Suburban | RWD |
| 1987 - 1989 | GMC R2500 | RWD |
| 1987 - 1991 | GMC R1500 Suburban | RWD |
| 1987 - 1987 | GMC R1500 | RWD |
| 1984 - 1993 | GMC P3500 | RWD |
| 1984 - 1989 | GMC P2500 | RWD |
| 1982 - 1986 | GMC K3500 | 4WD |
| 1982 - 1986 | GMC K2500 Suburban | 4WD |
| 1982 - 1986 | GMC K2500 | 4WD |
| 1982 - 1986 | GMC K1500 Suburban | 4WD |
| 1982 - 1986 | GMC K1500 | 4WD |
| 1982 - 1991 | GMC Jimmy | RWD, 4WD |
| 1983 - 1985 | GMC G3500 | RWD |
| 1983 - 1985 | GMC G2500 | RWD |
| 1982 - 1986 | GMC C3500 | RWD |
| 1982 - 1986 | GMC C2500 Suburban | RWD |
| 1982 - 1986 | GMC C2500 | RWD |
| 1982 - 1986 | GMC C1500 Suburban | RWD |
| 1982 - 1986 | GMC C1500 | RWD |