
GatesAccessory Drive Belt Tensioner Assembly
Part #: GAT-39457 $269.80
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Gates is a global leader in Original Equipment system design and brings the same OE-quality, durability, fit and performance to our premium DriveAlign Automatic Belt Tensioners. We ensure every tensioner is manufactured to rigid tolerances and specifications that guarantee OE fit, form and function.
Accessory Drive Belt Tensioner Assembly; DriveAlign Premium OE Automatic Belt Tensioner
| Name | Specs |
|---|---|
| Bearing Inside Diameter | .67in/17mm |
| Belt Type | V-Ribbed |
| Contact Surface Material | Smooth/Backside |
| Contents | Tensioner Assy. |
| Grade Type | OE Exact |
| Groove Quantity | 0 |
| Material | Steel |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| Outside Diameter | 65mm |
| Pulley 1 Flanged | No |
| Pulley Quantity | 1 |
| Width | 28mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2018 - 2022 | Lexus RC300 | AWD, RWD |
| 2016 - 2017 | Lexus RC200t | RWD |
| 2018 - 2021 | Lexus NX300 | FWD, AWD |
| 2015 - 2017 | Lexus NX200t | FWD, AWD |
| 2018 - 2023 | Lexus IS300 | AWD, RWD |
| 2016 - 2017 | Lexus IS200t | RWD |
| 2018 - 2019 | Lexus GS300 | RWD |
| 2016 - 2017 | Lexus GS200t | RWD |