
LitensAccessory Drive Belt Idler Pulley
Part #: LTN-900496A $70.93
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Heavy Duty Steel Pulley
- Precision steel stamping with close tolerance ball bearing pocket.
- Electro-deposited coating (e-coat) for superior corrosion resistance.
- Running surface designed and engineered for proper belt tracking.
Accessory Drive Belt Idler Pulley; Belt Drive Pulley
| Name | Specs |
|---|---|
| Bearing Inside Diameter | 10mm |
| Contact Surface Material | V-Ribbed Grooved |
| Contents | Pulley, Bolt, 2 Dust Shields, 10 mm Bushing |
| Groove Quantity | 7 |
| Material | Steel |
| OE Comparison Rating | OE Equivalent |
| Outside Diameter | 70 |
| Pulley 1 Flanged | Yes |
| Pulley Quantity | 1 |
| Width | 31mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2014 - 2017 | Infiniti QX70 | AWD, RWD |
| 2014 - 2017 | Infiniti QX50 | AWD, RWD |
| 2015 - 2019 | Infiniti Q70L | AWD, RWD |
| 2014 - 2019 | Infiniti Q70 | AWD, RWD |
| 2014 - 2015 | Infiniti Q60 | AWD, RWD |
| 2014 - 2015 | Infiniti Q50 | AWD, RWD |
| 2015 - 2015 | Infiniti Q40 | AWD, RWD |
| 2011 - 2013 | Infiniti M37 | AWD, RWD |
| 2009 - 2010 | Infiniti M35 | AWD, RWD |
| 2008 - 2013 | Infiniti G37 | AWD, RWD |
| 2007 - 2008 | Infiniti G35 | AWD, RWD |
| 2013 - 2013 | Infiniti FX37 | AWD, RWD |
| 2009 - 2012 | Infiniti FX35 | AWD, RWD |
| 2013 - 2013 | Infiniti EX37 | AWD, RWD |
| 2008 - 2012 | Infiniti EX35 | AWD, RWD |
| 2009 - 2021 | Nissan GT-R | AWD |
| 2009 - 2020 | Nissan 370Z | RWD |
| 2007 - 2009 | Nissan 350Z | RWD |