
GatesAccessory Drive Belt Idler Pulley
Part #: GAT-36230 $59.80
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
DriveAlign Idler Pulleys provide OE-quality fit to passenger cars and light trucks, performing as a locked center tensioning pulley, an automatic belt tensioner pulley or an idler pulley.
Accessory Drive Belt Idler Pulley; DriveAlign Premium OE Pulley
| Name | Specs |
|---|---|
| Bearing Inside Diameter | 17mm |
| Contact Surface Material | V-Ribbed Grooved |
| Contents | Pulley |
| Groove Quantity | 6 |
| Material | Steel |
| Outside Diameter | 78mm |
| Pulley 1 Flanged | Yes |
| Pulley Quantity | 1 |
| Width | 30mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2011 - 2013 | Ford F-150 | RWD, 4WD |
| 2009 - 2009 | Freightliner FLD132 | 6 X 4, 8 X 4 |
| 2009 - 2010 | Freightliner FLD120SD | 6 X 4, 8 X 4 |
| 2008 - 2009 | Freightliner Coronado | 6 X 4, 4 X 2, 8 X 4 |
| 2008 - 2009 | Freightliner Columbia | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2, 8 X 4, 12 X 4, 10 X 4 |
| 2009 - 2009 | Freightliner Classic | 6 X 4, 4 X 2, 8 X 4 |
| 2008 - 2009 | Freightliner Century Class | 6 X 4, 4 X 2, 8 X 4 |
| 2008 - 2009 | Freightliner Cascadia | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2, 8 X 4, 8 X 6 |
| 2009 - 2011 | Kenworth W900 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 2008 - 2010 | Kenworth T800 | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2 |
| 2007 - 2007 | Mack LE | 6 X 4, 4 X 2 |
| 2008 - 2011 | Peterbilt 389 | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6 |
| 2009 - 2011 | Peterbilt 388 | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6 |
| 2008 - 2008 | Peterbilt 387 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 2008 - 2011 | Peterbilt 386 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 2008 - 2011 | Peterbilt 367 | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6 |
| 2009 - 2010 | Sterling Truck L9500 | 6 X 4, 4 X 2, 8 X 4, 8 X 6, 10 X 4 |
| 2008 - 2008 | Sterling Truck AT9500 | 6 X 4 |
| 2009 - 2009 | Sterling Truck A9500 | 6 X 4, 4 X 2, 8 X 4 |
| 2009 - 2009 | Western Star 4900SA | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 8 X 4, 8 X 6, 10 X 6, 10 X 4 |
| 2008 - 2009 | Western Star 4900FA | 6 X 4, 4 X 2, 8 X 4, 8 X 6, 12 X 4, 10 X 4 |
| 2008 - 2009 | Western Star 4900EX | 6 X 4, 8 X 4, 10 X 4 |