
MotoradHeater Coolant Heater
Part #: MOT-TA9035 $530.50
Login for personalized shopping
Description & Specs
- An efficient Coolant heater is necessary to allow Hybrid and Electric vehicles to operate in colder temperatures as well as properly utilize faster vehicle chargers
- Designed to meet or exceed OE in fit, form and function
- 100% factory tested to ensure proper heating and signal isolation providing unmatched performance and quality
- Manufactured using the highest quality materials for increased durability in even the most extreme temperatures
- Extensive product testing includes high/low temperature impact, thermal vibration, durability, static electricity, and micro tension, among other tests, to ensure all heaters meet or exceed OEM specifications
Heater Coolant Heater
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 2 |
| Clamp Quantity | 2 |
| Clamps Included | Yes |
| Connector 1 Gender | Male |
| Connector 1 Shape | Oval |
| Connector 2 Gender | Male |
| Connector 2 Shape | Square |
| Connector Quantity | 2 |
| Coolant Hose Color | Square |
| Hose Included | Yes |
| Hose/Line Quantity | 1 |
| Material | Metal, Plastic, Rubber |
| Overall Height | 3.25in |
| Overall Length | 11.50in |
| Overall Width | 9.00in |
| Port Quantity | 2 |
| Terminal 1 Gender | Female |
| Terminal 1 Quantity | 5 |
| Terminal 1 Type | Female |
| Terminal 2 Gender | Female |
| Terminal 2 Quantity | 2 |
| Terminal 2 Type | Female |
| Terminal Shape | 2 |
| Terminal Type | Blade |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2015 - 2019 | Volkswagen e-Golf | FWD |