
MotoradHeater Coolant Heater
Part #: MOT-TA9001 $1,050.31
Login for personalized shopping
Description & Specs
- An efficient Coolant heater is necessary to allow Hybrid and Electric vehicles to operate in colder temperatures as well as properly utilize faster vehicle chargers
- Designed to meet or exceed OE in fit, form and function
- 100% factory tested to ensure proper heating and signal isolation providing unmatched performance and quality
- Manufactured using the highest quality materials for increased durability in even the most extreme temperatures
- Extensive product testing includes high/low temperature impact, thermal vibration, durability, static electricity, and micro tension, among other tests, to ensure all heaters meet or exceed OEM specifications
Heater Coolant Heater
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 3 |
| Clamp Quantity | 0 |
| Clamps Included | No |
| Connector 1 Gender | Male |
| Connector 1 Shape | Rectangular |
| Connector 2 Gender | Female |
| Connector 2 Shape | Rectangular |
| Connector Quantity | 2 |
| Coolant Hose Color | Rectangular |
| Hose Included | No |
| Hose/Line Quantity | 0 |
| Material | Metal, Plastic |
| Overall Height | 8.0in |
| Overall Length | 9.50in |
| Overall Width | 5.0in |
| Port Quantity | 2 |
| Terminal 1 Gender | Female |
| Terminal 1 Quantity | 3 |
| Terminal 1 Type | Bullet |
| Terminal 2 Gender | 3 |
| Terminal 2 Quantity | 2 |
| Terminal 2 Type | Blade |
| Terminal Shape | 2 |
| Tether Attached | Blade |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2017 - 2021 | Chevrolet Bolt EV | FWD |