
Dorman - OE SolutionsHVAC Heater Hose Connector
Part #: DOR-800-414 $40.53
Login for personalized shopping
Description & Specs
HVAC Heater Hose Connector
| Name | Specs |
|---|---|
| Bypass Inside Dia. | 0.46 in |
| Bypass Outside Dia. | 1.12 in |
| Bypass Quantity | 2 |
| Color | Black |
| End 1 Inside Diameter | 0.46 in |
| End 1 Outside Diameter | 0.625 in |
| End 1 Type | Hose Barb |
| End 2 Inside Diameter | 0.91 in |
| End 2 Outside Diameter | 1.12 in |
| End 2 Type | Quick Disconnect |
| End 3 Inside Diameter | 0.66 in |
| End Outside Diameter | 1.122 in in |
| End Quantity | 3 |
| End Type | Male Female |
| Fitting Attachment End Type 3 | Quick Disconnect |
| Fitting Size End 3 (in) | 0.66 in in |
| Hose Inside Diameter | 0.46 in in |
| Tubing Outside Diameter | 1.12 in |
| Type | Heater Hose Connector |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2002 - 2013 | Cadillac Escalade EXT | AWD |
| 2003 - 2014 | Cadillac Escalade ESV | AWD, RWD |
| 2002 - 2014 | Cadillac Escalade | AWD, RWD, 4WD |
| 2000 - 2014 | Chevrolet Tahoe | RWD, 4WD |
| 2000 - 2013 | Chevrolet Suburban 2500 | RWD, 4WD |
| 2000 - 2014 | Chevrolet Suburban 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2007 - 2014 | Chevrolet Silverado 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 3500 Classic | RWD, 4WD |
| 2001 - 2006 | Chevrolet Silverado 3500 | RWD, 4WD |
| 2002 - 2006 | Chevrolet Avalanche 2500 | RWD, 4WD |
| 2002 - 2006 | Chevrolet Avalanche 1500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2013 | Chevrolet Avalanche | RWD, 4WD |
| 2000 - 2013 | GMC Yukon XL 2500 | RWD, 4WD |
| 2000 - 2014 | GMC Yukon XL 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2000 - 2014 | GMC Yukon | AWD, RWD, 4WD |
| 2007 - 2014 | GMC Sierra 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | GMC Sierra 3500 Classic | RWD, 4WD |
| 2001 - 2006 | GMC Sierra 3500 | RWD, 4WD |