
DelphiA/C Compressor
Part #: CS20009 $286.42
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
A/C Compressor
| Name | Specs |
|---|---|
| Clutch Included | Yes |
| Coil Voltage | 12.0 VDC |
| Compressor Type | V5 |
| Connector Gender | Female |
| Length | 8 5/64 " (205.1 mm) |
| Mounting Type | Bolt-tangent |
| Notes 1 | Use proper type and amount of refrigerant oil. |
| OE Type/Exact Fit | OE Type/ Exact Fit |
| Oil Filled | Yes |
| Package Contents | A/C Compressor, O-rings/Sealing Washers, Instruction Sheet |
| Pulley Belt Type | Serpentine |
| Pulley Groove Quantity | 6 |
| Pulley Lip Diameter | 137.5 mm |
| Refrigerant Oil Type | PAG |
| Refrigerant Type | R134A |
| Switch Included? | No |
| Switch Service Port | No |
| Terminal Quantity | 2 |
| Terminal Type | Blade |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1997 - 2005 | Buick Park Avenue | FWD |
| 2000 - 2005 | Buick LeSabre | FWD |
| 2000 - 2005 | Pontiac Bonneville | FWD |