
MotoradFuel Tank Cap
Part #: MOT-MGC931T $57.80
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Passes all state and federal emissions tests
- Manufactured from durable, long-life materials
- Reduces air pollution with proper sealing and venting
- Independently tested for emission control
Fuel Tank Cap; Tethered
| Name | Specs |
|---|---|
| Cap Depth | 1.50in |
| Color | Black |
| Depth | 1.50in |
| Fuse Plug | No |
| Grade Type | OEM |
| Lockable | No |
| Material | Plastic |
| Tethered Cap | Yes |
| Thread Diameter | 1.80in |
| Threaded Plug Incl. | Yes |
| Type | Standard |
| Vented | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2014 - 2022 | Volkswagen Passat | FWD |
| 2020 - 2022 | Volkswagen Atlas Cross Sport | FWD, AWD |
| 2018 - 2022 | Volkswagen Atlas | FWD, AWD |
| 2019 - 2022 | Volkswagen Arteon | FWD, AWD |