
MotoradHD Fuel Cap
Part #: MOT-2005-00 $75.58
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Passes all state and federal emissions tests
- Manufactured from durable, long-life materials
- Reduces air pollution with proper sealing and venting
- Independently tested for emission control
HD Fuel Cap
| Name | Specs |
|---|---|
| Cam Type | Screw On |
| Cap Depth | 0.41in |
| Chain Length | 7.50in |
| Color | Gold |
| Cross Bar Length | 8.00in |
| Fuse Plug | Yes |
| Grade Type | OEM |
| Lockable | No |
| Material | Brass |
| Tethered Cap | Yes |
| Thread Diameter | 4.23in |
| Thread Size | 12 TPI |
| Threaded Plug Incl. | Yes |
| Type | Heavy Duty |
| Vented | No |
| Venting Type | Thermal Relief |