
MotoradHD Fuel Cap
Part #: MOT-2004-11 $63.54
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Passes all state and federal emissions tests
- Manufactured from durable, long-life materials
- Reduces air pollution with proper sealing and venting
- Independently tested for emission control
HD Fuel Cap
| Name | Specs |
|---|---|
| Cam Type | Twist-Lock |
| Cap Depth | 0.30in |
| Chain Length | 12.00in |
| Color | Silver |
| Cross Bar Length | 9.50in |
| Fuse Plug | No |
| Grade Type | OEM |
| Lockable | No |
| Material | Steel Zinc Plated |
| Tethered Cap | Yes |
| Thread Diameter | 3.81in |
| Threaded Plug Incl. | Yes |
| Type | Heavy Duty |
| Vented | Yes |
| Venting Type | Emission Control |