
MotoradHeavy Duty Fuel Tank Cap
Part #: MOT-2001-11 $38.73
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Passes all state and federal emissions tests
- Manufactured from durable, long-life materials
- Reduces air pollution with proper sealing and venting
- Independently tested for emission control
Heavy Duty Fuel Tank Cap
| Name | Specs |
|---|---|
| Cam Type | Screw On |
| Cap Depth | 0.40in |
| Chain Length | 8.00in |
| Color | Gold |
| Cross Bar Length | 3.20in |
| Fuse Plug | Yes |
| Grade Type | OEM |
| Lockable | No |
| Material | Brass |
| Tethered Cap | No |
| Thread Diameter | 2.12in |
| Thread Size | 12 TPI |
| Threaded Plug Incl. | No |
| Type | Heavy Duty |
| Vented | Yes |
| Venting Type | Thermal Relief |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1983 - 1991 | Chevrolet B60 | 4 X 2 |
| 1983 - 1991 | GMC B6000 | 4 X 2 |
| 1981 - 1981 | International S2554 | |
| 1992 - 1992 | International 7100 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1992 - 1992 | International 4900 | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6 |
| 1992 - 1992 | International 4800 | 4 X 4 |
| 1991 - 1992 | International 4700LP | 4 X 2 |
| 1991 - 1992 | International 4700 | 4 X 2 |
| 1992 - 1992 | International 4600LP | 4 X 2 |
| 1992 - 1992 | International 4600 | 4 X 2 |
| 1981 - 1981 | International 2674 | |
| 1981 - 1981 | International 2574 | |
| 1981 - 1981 | International 2554 | 4 X 2 |
| 1991 - 1991 | International 1652UPS | 4 X 2 |
| 1991 - 1993 | International 1652SC | 4 X 2 |
| 1991 - 1991 | International 1452SC | 4 X 2 |