
GatesFuel Tank Cap
Part #: GAT-31831 $3.99
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
OE Equivalent Fuel Caps feature rugged, heavy-duty construction. Meets or exceeds OEM specifications. Caps fit both shallow & deep cam filler necks - vented, non-vented & vented anti-surge.
Fuel Tank Cap; OE Equivalent Fuel Cap
| Name | Specs |
|---|---|
| Cam Type | Threaded |
| Depth | 2.08in |
| Grade Type | OE Performance |
| Lockable | No |
| Shell Outside Diameter | 2.78in |
| Thread Diameter | 1.77in |
| Type | OE Equivalent Fuel Cap |
| Venting Type | Emission Control |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1997 - 1997 | Ford F-250 | RWD, 4WD |
| 1997 - 1997 | Ford F-150 | RWD, 4WD |
| 1996 - 1996 | Ford Explorer | AWD, RWD, 4WD |
| 2001 - 2001 | Ford E-350 Super Duty | RWD |
| 2001 - 2001 | Ford E-350 Econoline Club Wagon | RWD |
| 2000 - 2001 | Ford E-250 Econoline | RWD |
| 2000 - 2001 | Ford E-150 Econoline Club Wagon | RWD |
| 2000 - 2001 | Ford E-150 Econoline | RWD |
| 1997 - 1997 | Mercury Mountaineer | AWD, RWD |
| 2001 - 2001 | Starcraft Bus Starlite | 4 X 2 |