
GatesFuel Tank Cap
Part #: GAT-31629 $16.61
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
OE Equivalent Fuel Caps feature rugged, heavy-duty construction. Meets or exceeds OEM specifications. Caps fit both shallow & deep cam filler necks - vented, non-vented & vented anti-surge.
Fuel Tank Cap
| Name | Specs |
|---|---|
| Cam Type | Shallow Cam |
| Depth | 1.42in |
| Grade Type | OE Performance |
| Lockable | No |
| Shell Outside Diameter | 3.25in |
| Thread Diameter | 1.38in |
| Type | OE Equivalent Fuel Cap |
| Venting Type | Emission Control |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1987 - 1990 | Jeep Wrangler | 4WD |
| 1978 - 1983 | Jeep Wagoneer | 4WD |
| 1981 - 1985 | Jeep Scrambler | 4WD |
| 1978 - 1988 | Jeep J20 | 4WD |
| 1978 - 1988 | Jeep J10 | 4WD |
| 1984 - 1991 | Jeep Grand Wagoneer | 4WD |
| 1977 - 1983 | Jeep DJ5 | RWD |
| 1977 - 1986 | Jeep CJ7 | 4WD |
| 1977 - 1983 | Jeep CJ5 | 4WD |
| 1978 - 1983 | Jeep Cherokee | 4WD |
| 1990 - 1993 | Volkswagen Cabriolet | FWD |