
GatesFuel Tank Cap
Part #: GAT-31613 $13.66
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
OE Equivalent Fuel Caps feature rugged, heavy-duty construction. Meets or exceeds OEM specifications. Caps fit both shallow & deep cam filler necks - vented, non-vented & vented anti-surge.
Fuel Tank Cap
| Name | Specs |
|---|---|
| Cam Type | Threaded |
| Depth | 2.05in |
| Grade Type | OE Performance |
| Lockable | No |
| Shell Outside Diameter | 2.78in |
| Thread Diameter | 1.77in |
| Type | OE Equivalent Fuel Cap |
| Venting Type | Pressure Relief |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2005 | Audi TT | FWD |
| 2007 - 2010 | Audi S6 | AWD |
| 2009 - 2009 | Audi S5 | AWD |
| 2004 - 2009 | Audi S4 | AWD |
| 2007 - 2008 | Audi RS4 | AWD |
| 2005 - 2005 | Audi A8 Quattro | AWD |
| 2005 - 2010 | Audi A6 Quattro | AWD |
| 2006 - 2010 | Audi A6 | FWD |
| 2004 - 2009 | Audi A4 Quattro | AWD |
| 2004 - 2008 | Audi A4 | FWD |
| 2006 - 2009 | Audi A3 Quattro | AWD |
| 2006 - 2009 | Audi A3 | FWD |
| 1986 - 1991 | Mazda RX-7 | RWD |
| 2006 - 2009 | Volkswagen Rabbit | FWD |
| 2008 - 2008 | Volkswagen R32 | AWD |
| 2004 - 2006 | Volkswagen Phaeton | AWD |
| 2002 - 2016 | Volkswagen Jetta | FWD |
| 2007 - 2014 | Volkswagen GTI | FWD |
| 2012 - 2013 | Volkswagen Golf R | AWD |
| 2004 - 2013 | Volkswagen Golf | FWD |
| 2004 - 2010 | Volkswagen Beetle | FWD |