
DelphiFuel Pump Tank Seal
Part #: FA10039 $9.04
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Delphi is a Tier 1 supplier to the majority of global vehicle manufacturers and has been a manufacturer of dependable fuel pumps and fuel delivery parts for over 80 years. With over 30 OE-proprietary innovations and 150 patents in fuel technologies, Delphi is regarded as a market leader in North American fuel management with sales coverage at over 95%. Learn more about our expert-led training programs and tech hotline at 1-877-463-3574. Visit our Resource Center for helpful tips and tricks on fuel pumps, technologies, and more: https://www.delphiautoparts.com/usa/en-US/resource-center.
Fuel Pump Tank Seal
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Inside Diameter | 5.944 in |
| Material | Polymer |
| Outside Diameter | 6.984 in |
| Package Contents | Tank Seal |
| Rim Shape | Oval |
| Seal Type | Flat |
| Thickness | 0.122 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1990 - 2005 | Mazda Miata | RWD |