
Dorman - OE SolutionsFuel Tank
Part #: DOR-576-146 $218.04
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Fuel Tank
| Name | Specs |
|---|---|
| Attached Sump | No |
| Baffled Sump | No |
| Capacity | 19 gal |
| Color | Gray |
| Filler Neck Attached | No |
| Fuel Tank Coating | Paint |
| Height | 12.5 in |
| Length | 58.875 in |
| Lock Ring Included | Yes |
| Material | Steel |
| O-Ring Included | Yes |
| Package Contents | Fuel Tank ; Lock Ring; O Ring |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging Type | Box |
| Width | 12.25 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1990 - 1997 | Ford F-Super Duty | 4 X 2 |
| 1990 - 1996 | Ford F-59 Commercial Stripped Chassis | 4 X 2 |
| 1990 - 1996 | Ford F-53 Motorhome Chassis | 4 X 2 |
| 1990 - 1997 | Ford F-350 | RWD, 4WD |
| 1997 - 1997 | Ford F-250 HD | RWD, 4WD |
| 1990 - 1998 | Ford F-250 | RWD, 4WD |
| 1990 - 1996 | Ford F-150 | RWD, 4WD |