
BoschFuel Pump Module Assembly
Part #: BOS-66058 $654.26
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Bosch "Better than OE design", improves upon ease of installation, drivability of your vehicle and extends the life of the vehicle
- Bosch Aftermarket Fuel Assemblies are built and tested to the same rigorous quality standards as our OE fuel pumps to ensure a long, reliable service life
- Patented Turbine Pump technology virtually eliminates fuel pulsation, noise, and reduces hot-start problems
- Designed to operate under extreme temperatures and under low fuel conditions while maintaining an extended service life
- All Bosch fuel pumps are ‘end-of-line’ function tested in order to ensure highest quality and performance of all pumps in our program.
Fuel Pump Module Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| Attachment Type (Fuel Pump Strainer) | Push On |
| Connector Gender | Female |
| Connector Quantity | 1 |
| Connector Shape | Square/Rectangle |
| Electric | Yes |
| Filter Included | Yes |
| Fuel Delivery Type | Fuel Injection |
| Fuel Filter Included | Yes |
| Fuel Sending Unit Included | Yes |
| Fuel Tank Pressure Sensor Included | No |
| Fuel Type | Gas |
| Gasket Material | Synthetic or NBR Rubber |
| Gasket or Seal Included | Yes |
| Grade Type | Premium |
| Hose Length | 0 ft |
| Housing Material | Polymer / Plastic |
| In-Line Pump | N |
| Inlet Outside Diameter | 810 mm |
| Inlet Quantity | 1 |
| Inlet Type | OE Type |
| Inside Diameter | 0 mm |
| Internal Or External | Internal |
| Lock Ring Included | No |
| Material | Mixed |
| Metered | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Mounting Type | In-tank |
| Negative Ground | No |
| New Or Reman | New |
| Nozzle Shut Off Valve Included | No |
| Nozzle Type | Fixed |
| O-Ring Included | Yes |
| Outlet Outside Diameter | 810 mm |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | SAE |
| Outside Diameter | 100140 mm |
| Package Contents | 1 Module Assembly |
| Port Quantity | 2 |
| Power Cord Length | 0 ft |
| Power Source | Battery |
| Pump Design | Electric |
| Pump Only Or Module | Module |
| Pump Type | Electric |
| Regulator Included | Yes |
| Rim Shape | Round |
| Seal And Lock Ring Included | No |
| Self Priming | Yes |
| Static Ground Terminal | No |
| Strainer Included | Yes |
| Strainer Used With Pump | Yes |
| Suction Pipe Included | No |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Thickness | 1.5 mm |
| Voltage | 12 VDC |
| Wire Harness Included | No |
| Wire Quantity | 0 |
| Wiring Harness Included | No |
| Wiring Harness Length | 0 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2008 - 2010 | Ford F-550 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2008 - 2010 | Ford F-450 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2008 - 2010 | Ford F-350 Super Duty | RWD, 4WD |