
DelphiElectric Fuel Pump
Part #: PN1000 $66.14
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Each part undergoes testing to ensure the same fit, form, and function as the OE
- Always be sure to check and clean fuel tank to avoid returns
- Instructional installation sheets included in every box
Electric Fuel Pump
| Name | Specs |
|---|---|
| Average Current Draw | 5.0 A |
| Average Flow Rating | 28.0 gph |
| Connector Gender | Male |
| Fuel Sending Unit Included | No |
| Fuel Type | Gas |
| Gasket or Seal Included | No |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Outside Diameter | 7.9mm |
| Inlet Type | Quick Connect |
| Internal Or External | External |
| Length | 193.3 mm |
| Maximum Pressure | 99.0 PSI |
| Minimum Pressure | 44 PSI |
| Mounting Bracket Included | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Negative Ground | No |
| Outlet Outside Diameter | 7.9mm |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | Quick Connect |
| Pump Design | Rollevane |
| Regulator Included | No |
| Seal And Lock Ring Included | No |
| Strainer Included | No |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 2 |
| Terminal Type | Threaded |
| Voltage | 12.0 VDC |
| Wire Quantity | 0 |
| Wiring Harness Included | No |