
Monroe Shocks & StrutsMax-Air Air Shock Absorber
Part #: MRC-MA726 $202.80
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- EASY TO ADJUST -- Special air fitting resists air leakage and ties into factory system (where applicable) or manually inflates with an air compressor; pair with Monroe air shock accessory and shock air hose AK kits (varies by application)
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full-displaced valving on compression and extension cycles for a smooth ride
- BUILT TO LAST -- Hardened and precision ground piston rod for consistent performance, sintered iron piston for enhanced durability and longer service life and lubricated air sleeve reduces friction for smooth operation
- CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special modifiers to handle extreme temperatures and help reduce friction and ensure smooth rod reaction
Max-Air Air Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Compressed Length | 12.25in/311.2mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Rubber |
| Extended Length | 19.75in/501.7mm |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | Yes |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Lower Mount Code | LS38 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 1.1/2" Sleeve OAL |
| Part Description | Air Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Base of Stem |
| Travel Length | 7.5in/190.5mm |
| Upper Mount Code | S4 |
| Upper Mount Type | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1970 - 1979 | Ford F-250 | RWD |
| 1975 - 1979 | Ford F-150 | RWD |
| 1970 - 1979 | Ford F-100 | RWD |
| 1975 - 1991 | Ford E-150 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1975 - 1991 | Ford E-150 Econoline | RWD |
| 1975 - 1983 | Ford E-100 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1975 - 1983 | Ford E-100 Econoline | RWD |
| 1966 - 1966 | Ford Bronco | 4WD |