
Walker ExhaustCalCat CARB Catalytic Converter
Part #: WAL-81810 $504.92
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Designed, tested and validated for assured compliance to meet CARB standards, Walker CalCat Universal Catalytic Converters are available for OBDII (1996 and newer) and non-OBD (1995 and older) vehicles.
CalCat CARB Catalytic Converter
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Height | 3.500in |
| Body Length | 5.250in |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Shape | Round |
| Body Width | 3.500in |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Quantity | 1 |
| Inlet Type | Pipe Connection |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | Pipe Connection |
| Overall Length | 7.875in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1998 - 2001 | Ford Ranger | RWD, 4WD |
| 2004 - 2005 | Ford Explorer Sport Trac | RWD, 4WD |
| 1999 - 2004 | Jeep Grand Cherokee | AWD, RWD, 4WD |
| 1998 - 2001 | Mazda B3000 | RWD, 4WD |
| 2003 - 2004 | Mercedes-Benz ML350 | 4WD |
| 2000 - 2003 | Mercedes-Benz ML320 | 4WD |
| 2002 - 2003 | Saturn Vue | FWD, AWD |
| 1999 - 2003 | Toyota Sienna | FWD |