
Dorman - OE SolutionsWheel
Part #: DOR-939-131 $129.77
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel
| Name | Specs |
|---|---|
| Backspacing | 103.4 mm |
| Bolt Pattern | 5 x 114.3 |
| Bolt Pattern Diameter | 114.3 mm mm |
| Bore Diameter | 70.5 mm mm |
| Center Cap Included | No |
| Color | Black |
| Diameter | 16 in |
| Dimensions | 16 x 7 |
| Lug Hole Diameter | 14.5 mm |
| Width | 7 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2003 - 2011 | Ford Ranger | RWD, 4WD |
| 2001 - 2005 | Ford Explorer Sport Trac | RWD, 4WD |
| 2003 - 2003 | Ford Explorer Sport | RWD, 4WD |
| 1998 - 2001 | Ford Explorer | AWD, RWD, 4WD |
| 1998 - 2002 | Ford Crown Victoria | RWD |
| 1998 - 2003 | Lincoln Town Car | RWD |
| 1998 - 2001 | Mercury Mountaineer | AWD, RWD, 4WD |
| 1998 - 2002 | Mercury Grand Marquis | RWD |