
Dorman - AutogradeWheel Lug Stud
Part #: DOR-610-333 $40.23
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Lug Stud
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Silver |
| Head Diameter | 28.385 mm |
| Knurl Diameter (In) | 15.748 mm |
| Material | Steel |
| Package Contents | 10 Studs |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging Type | Box |
| Quick-Start Nose | No |
| SAE or Metric | Metric |
| Shoulder Diameter | 15.354 mm |
| Shoulder Length (In) | 32 mm |
| Style | Serrated Stud |
| Thread Diameter | M14 |
| Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Thread Length (In) | 75.438 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M14-1.50 |
| Under Head Length | 3.563 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1988 - 2000 | Chevrolet K3500 | 4WD |
| 1996 - 2002 | Chevrolet Express 3500 | RWD |
| 1988 - 2000 | Chevrolet C3500 | RWD |
| 1996 - 2002 | GMC Savana 3500 | RWD |
| 1988 - 2000 | GMC K3500 | 4WD |
| 1988 - 2000 | GMC C3500 | RWD |