
MOOG Chassis ProductsSuspension Control Arm Bushing Kit
Part #: MOO-K6327 $50.41
Login for personalized shopping
Description & Specs
- HIGHLY PRECISE ENGINEERING -- Optimized for quiet operation and resistance to wear, salt, road grime and oils
- PREMIUM MATERIALS -- Made from high-quality elastomer compounds for durability and ride performance
- OE-STYLE DESIGN -- Engineered to match or exceed OE requirements
- RIGOROUS TESTING -- Comprehensive testing throughout design and development processes by MOOG engineers for quality you can count on
Suspension Control Arm Bushing Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushing Quantity | 2 |
| Dust Boot Included | No |
| Inside Diameter | 0.640in |
| Length | 3.030in/3.580in |
| Material | Steel Clad Rubber |
| Mounting Hardware Included | No |
| Mounting Type | Press In |
| Outside Diameter | 2.530in |
| Part Description | Suspension Control Arm Bushing Kit |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1995 - 2000 | Chevrolet Tahoe | RWD |
| 1996 - 2002 | Chevrolet Express 3500 | RWD |
| 1996 - 2002 | Chevrolet Express 2500 | RWD |
| 1996 - 2002 | Chevrolet Express 1500 | RWD |
| 1988 - 2000 | Chevrolet C3500 | RWD |
| 1992 - 1999 | Chevrolet C2500 Suburban | RWD |
| 1988 - 2000 | Chevrolet C2500 | RWD |
| 1992 - 1999 | Chevrolet C1500 Suburban | RWD |
| 1988 - 1999 | Chevrolet C1500 | RWD |
| 1995 - 1999 | GMC Yukon | RWD |
| 1996 - 2002 | GMC Savana 3500 | RWD |
| 1996 - 2002 | GMC Savana 2500 | RWD |
| 1996 - 2002 | GMC Savana 1500 | RWD |
| 1996 - 1996 | GMC G3500 | RWD |
| 1988 - 1999 | GMC C3500 | RWD |
| 1992 - 1999 | GMC C2500 Suburban | RWD |
| 1988 - 2000 | GMC C2500 | RWD |
| 1992 - 1999 | GMC C1500 Suburban | RWD |
| 1988 - 1999 | GMC C1500 | RWD |