
Dorman - OE SolutionsSuspension Control Arm and Ball Joint Assembly
Part #: DOR-527-059 $314.72
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Suspension Control Arm and Ball Joint Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Ball Joint Included | Yes |
| Ball Joint Installed | Yes |
| Ball Joint Mounting Type | Press In |
| Ball Joint Stud Length | 42 mm |
| Ball Joint Stud Type | Pinch |
| Ball Joint Thread Diameter | 14 mm |
| Bushing Material | Steel |
| Bushings Included | Yes |
| Control Arm Color | Black |
| Control Arm Material | Steel |
| Control Arm Maximum Length | 237 mm |
| Control Arm Maximum Width | 288.5 mm |
| Control Arm Type | Stamped |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2015 - 2024 | Ford Edge | FWD, AWD |
| 2019 - 2023 | Lincoln Nautilus | FWD, AWD |
| 2016 - 2018 | Lincoln MKX | FWD, AWD |