
DelphiSuspension Ball Joint
Part #: TC1317 $27.40
Login for personalized shopping
Description & Specs
Suspension Ball Joint
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Ball Joint Assembly | Yes |
| Bushing Quantity | 0 |
| Bushings Included | No |
| Castle Nut Incl | No |
| Cotter Pin Hole | No |
| Cotter Pin Included | No |
| Distance Between Mounting Holes | 43.9mm |
| Dust Boot Included | Yes |
| Dust Boot Material | Choloroprene Rubber (CR) |
| Grease Fitting Included | No |
| Greaseable | No |
| Height | 91.0 mm |
| Length | 104.0 mm |
| Material | Steel |
| Maximum Outside Dia | 92.0 mm |
| Mount Plate Incl. | No |
| Mounting Bolt Head Diameter | 17.0mm |
| Mounting Bolt Included | Yes |
| Mounting Bolt Length | 45.0 mm |
| Mounting Bolt Shank Diameter | 12.5mm |
| Mounting Bolt Thread Length | 26.0mm |
| Mounting Bolt Thread Pitch | 1.5mm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Mounting Hole Quantity | 3 |
| Mounting Type | Bolt On |
| Nuts Included | Yes |
| Stud Tapered End 1 Dia | 20.2mm |
| Stud Tapered End 2 Dia | 15.5mm |
| Stud Thread Length | 17.5 mm |
| Stud Thread Pitch | 1.5 mm |
| Stud Type | Threaded |
| Suspension Grade Type | Standard |
| Tapered Stud | Yes |
| Type | Premium |
| Washers Included | Yes |
| Width | 92.0 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2015 - 2018 | Audi Q3 Quattro | AWD |
| 2015 - 2018 | Audi Q3 | FWD |
| 2006 - 2013 | Audi A3 Quattro | AWD |
| 2006 - 2013 | Audi A3 | FWD |
| 2017 - 2018 | Volkswagen Tiguan Limited | FWD, AWD |
| 2009 - 2017 | Volkswagen Tiguan | FWD, AWD |
| 2006 - 2009 | Volkswagen Rabbit | FWD |
| 2008 - 2008 | Volkswagen R32 | AWD |
| 2012 - 2022 | Volkswagen Passat | FWD |
| 2005 - 2018 | Volkswagen Jetta | FWD |
| 2006 - 2014 | Volkswagen GTI | FWD |
| 2012 - 2013 | Volkswagen Golf R | AWD |
| 2010 - 2014 | Volkswagen Golf | FWD |
| 2007 - 2016 | Volkswagen Eos | FWD |
| 2012 - 2019 | Volkswagen Beetle | FWD |