
Unity AutomotiveSuspension Strut and Coil Spring Assembly
Part #: UNI-15088 $164.96
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- No Special Tools Required
- Buy With Confidence; Zero Defect Policy
- Fully Assembled; Ready To Install Complete Strut Assemblies
- Reduce Vehicle Down Time
- Reduce Installation Time From 4 Hours To Less Than 1 Hour
- Eliminate Reuse Of Old Parts For A Premium Ride Feel
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
Suspension Strut and Coil Spring Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Length | 12.066 in |
| Compressed Length | 12.41 in |
| Extended Length | 16.83 in |
| Max Year Covered | 2016 |
| Min Year Covered | 2012 |
| Most Popular Make / Model | Honda CR-V |
| Most Popular Year | 2016 |
| Product Grade | Economy |
| Special Note | Fully Assembled; Ready to Install |
| Total Part VIO | 624008 |
| Travel Length | 4.42 in |