
Monroe Shocks & StrutsSuspension Shock Absorber
Part #: MRC-5537 $55.32
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- REDUCED NOISE, VIBRATION AND HARSHNESS -- Twin Technology(TM) Active Control System delivers exceptional control under most driving conditions while isolating impact-related noise, vibration and harshness
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full displaced valving, tuned specifically to each vehicle, adjusts to road extremes while the larger bore provides more efficient damping control to provide consistency and a smooth ride
- CONTROL AND DURABILITY -- PTFE-banded piston provides consistent sealing between piston and pressure tube for better control and increased durability
- CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special additives to assist with extreme temperatures and help reduce oil breakdown
- IMPROVES PERFORMANCE -- Nitrogen gas-charge maintains tire-to-road contact for improved ride and handling by reducing aeration and shock fade
- BUILT TO LAST -- Self-lubricating fluid seal retains gas and reduces excessive friction against the piston rod to help reduce premature wear
- BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Monroe’s Limited Lifetime Warranty and exclusive Feel the Difference(TM) Guarantee
Suspension Shock Absorber; OESpectrum Passenger Car Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Diameter | 1.519in/38.6mm |
| Compressed Length | 14.27in/362.5mm |
| Dust Shield Included | No |
| Extended Length | 21.86in/555.2mm |
| Gas Charged | Yes |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | No |
| Internal Rebound Bumper | Yes |
| Lower Mount Code | LS5 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 10MM Sleeve ID X 1.7/16" Sleeve OAL |
| Part Description | Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Base of Stem |
| Travel Length | 7.59in/192.8mm |
| Upper Mount Code | S15 |
| Upper Mount Type | Stem Mount - 2.5/8" Stem Length X M10 Thread Pitch |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2013 - 2015 | Chevrolet Spark | FWD |